... v okolí Považskej Bystrice
 

Na predchádzajúcej stránke ste sa mali možnosť dozvedieť čo to digitálne vysielanie je, aké sú hlavné výhody oproti zastaralému analógovému vysielaniu ako aj limit pre maximálny počet programov v MUX-e v norme MPEG2, MPEG 4. Prejdime teda priamo k MUX-om prijímateľným bez väčších komplikácií v okolí Pov. Bystrice. prejdime teda ku konkrétnym Mux-om ich obsadení a prijímateľnosti v našom regióne.

 

MUX 1 - ako jediný nemá v PB vysielač, ale je možné ho bez väčších komplikácií naladiť, dokonca z dvoch smerov a na dvoch rozličných frekvenciách.

Obsahuje tieto programy:

programy v Mux 1
 

...a printscreen z meracieho prístroja 

MUX 1

Meeranie je na sídlisku Rozkvet na referenčnú anténu bez predzosilňovača bez priamej viditeľnosti na vysielač. V tomto konkrétmom prijímovom mieste je sila signálu dostatočná, ale aj ostatne parametre sú dobré pre príjem bez predzosilňovača, ba dokonca si môžme dovoliť taký luxus ako rozbočenie signálu cez kvalitny dvojitý, trojitý, alebo štvoritý rozbočovač a tým pádom máme signál az na 4  Tv nezávisle na sebe. 


MUX 2 -  má v PB vlastný vysielač, je možné ho naladiť na izbovú anténu, avšak pri takomto "šetrnom" využití sa môže stať, že obraz bude "štvorčekovať" prípadne sa zastavovať, alebo len zastavovať zvuk.
V Mux 2 sú tieto programy: 

programy v Mux 2

tento mux má v Považskej Bystrici lokálny vysielač takže sila signálu je dostatočná v každej lokalite v meste a blízkom okoli taktiež bez predzosilňovača s vonkajšou anténou

Mux 2


MUX 3 - nazývaný tiež verejnoprávny má tiež vlastný vysielač v PB a pri jeho príjme platia tie isté púravidlá ako pri MUX 2. Vždy je lepšie použiť nejakú vonkajšiu miniatúrnu anténku ako izbovú s "no name" zosilňovačom v nej.  Mux 3 obsahuje okrem TV programov na obrázku aj verejnoprávne rádiostanice ako: rádio Slovensko, Regina, Devín, Radio_FM, Radio Slovakia International, Patria, Klasika, Litera, Junior a Slovakia. 
Z Tv sú to tieto:

programy v Mux 3

pre tento mux platí vo všeobecnosti to isté ako pre mux 2, takže nejaké vačšie rozpisovanie nemá zmysel

Mux 3 

Mux-y 1 až 3 nazývamie tiež ako Voľná Telka


Posledný MUX 4 - tvz. komerčný mux PLUSTELKA  obsahuje kódované programy.  Ide teda o platenú DVB-T platformu. Ponúka desať platených staníc, ktoré sú spoplatnené sumou 5,99 eura mesačne. Na službu sa neaplikuje viazanosť. V mutliplexe sú aj programy ČT1, ČT2 a TV Lux, ktoré získate bez poplatkov, ak si kúpite prislušný box alebo CI modul do TV prijímača. Plustelka box a aj modul máme štandardne skladom na predajni a vieme tak isto ako autorizovaný partner zabezpečiť okamžitú aktiváciu platenej ponuky Plustelky.
Aktuálna programová skladba je tu:

programy v Mux 4

 

tento Mux nemá v PB lokálny vysielač, ale príjem na vyvýšených miestach ako je sídlisko Rozkvet, starý a nový Dedovec je bezproblémový aj bez predzosilňovača
 

Mux 4


 

Okrem týchto celoslovenských muxov existuju v každom väčšom meste snáď okrem Považskej Bystrice (tá je tak bohatá, že si dovolí platit až dve káblove mestské televízie ) lokálne muxy.


V našom regione je možné zachytiť lokálny mux mesta Púchov obsahujúci tieto programy:
 

programy v Mux Púchov
Tento mux je zachytiteľný v okolí Nosíc, Milochova, časti Udiče ako aj na sídlisku Rozkvet. Na priloženom obrázku je príjem v okrajovej časti - naviac susedný kanál miestneho muxu má o skoro 30 db vyššiu úroveň, napriek tomu príjem bol stabilný, bez povestného štvorčekovania.

Mux Púchov


Ďaľším zachytiteľným lokálnym muxom je MUX mesta Žilina, ktorý sa dá zachytiť v Bytči, ale aj Maršovej, časti Plevníka, alebo časti Podvažia a Šebešťanovej. k jeho príjmu je potrebne smerovú antenu s dobrým predozadným pomerom, nakoľko ho ruší iný mux pracujúci na tom istom kanaly. Programová skladba je viditeľná z priloženého obrázku:

programy v Mux ZA

Žilinský mux je prijímateľný napríklad v Bytči, Rašove ale aj Plevníku. Treba však použiť smerovú anténu s úzkym vyžarovacím diagramom a vhodné príjmové miesto, pretože na rovnakom kmitočte je v týchto lokalitách možné prijímať aj jeden z celoplošných sk muxov

 

Poznámka:

Všetky tu umiestnené obrázky sú z meracieho pristroja HD Ranger + 

HD Ranger +

V žiadnom prípade to nie su najvyššie namerané hodnoty, ale prevažne hodnoty merané referenčnou anténou, prípadne ref. anténou + predzosilňovačom za účelom prezentácie zákazníkovi priamo pri zameraní signálu.
Ako prevenciu pred domácimi kutilmi, ktorí si kúpia "no name" izbovú antenku som zámerne zeditoval priložené obrázky tak, aby nebolo vidno prijímaný kanál ani frekvenciu - laikovi aj tak tieto parametre nič nehovoria.